جمعه ٢٦ شهريور ١٤٠٠
منو اصلی
ساعت
اوقات شرعی
اخبار > دیدار هیئت عالی رتبه دانشگاهی افغانستان با ریاست و معاونین دانشگاه فردوسی مشهد


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار هیئت عالی رتبه دانشگاهی افغانستان با ریاست و معاونین دانشگاه فردوسی مشهد

دیدار هیئت عالی رتبه دانشگاهی افغانستان با ریاست و معاونین دانشگاه فردوسی مشهد

 دکتر فاروقی رئیس دانشگاه کابل افغانستان و مشاور رئیس جمهور افغانستان و هیات همراه که به منظور توسعه روابط علمي و آموزشي با دانشگاه فردوسی به مشهد سفر نمودند با دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد دیدار کردند. در این دیدار که به همت مدیریت امور بین الملل و دفتر امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی و نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردیده بود دکتر بهرامی معاون پژوهش و فناوری، دکتر واحدیان مدیر همکاری های علمی و بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی، دکتر عباسی معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی و اورعی کریمی رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضور داشتند.

 در این دیدار  دکتر محمد کافی رییس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خوش آمد گویی عنوان نمود: از سطح تعارفات و بیان مشترکات و سوابق فرهنگی و همکاری های دوستانه فراتر رفته و وارد عرصه های عملیاتی و همکاری های کاربردی شویم.

ایشان با تاکید بر اینکه دانشگاه فردوسی و کابل می‌توانند برنامه آموزشی مشترکی به منظور ارتقاء علمی اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات کوچک‌تر افغانستان تعریف کنند. اظهار کرد: ما تاکنون در حوزه آموزشی و تبادل دانشجو روابط بسیار مطلوبی با دانشگاه‌های افغانستان داشته‌ایم، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است که وارد حوزه‌های پژوهشی و فناوری شویم. تا مادامی که دانشگاه‌ها تنها به مسائل آموزشی منتهی شوند، ما نخواهیم توانست به دانشگاه پویا و مسئولیت‌پذیر در جامعه دست‌یابیم.

وی با اشاره به اینکه امروز حوزه‌های پژوهش و فناوری و گردشگری از اهمیت ویژه‌ای در دنیا برخوردار هستند، عنوان کرد: تا مادامی که علم را به صورت تئوری فرا بگیریم، به توسعه، پیشرفت و ثروت دست نخواهیم یافت؛ اما امروز ما در دانشگاه فردوسی توانسته‌ایم گام‌های موثری در این حوزه‌ها برداشته و تجربیات مطلوبی در این زمینه‌ کسب کنیم، لذا آماده‌ایم تا این تجربیات را در اختیار دانشگاه‌های افغانستان قرار دهیم و آن‌ها نیز متقابلا می‌توانند تجربیات خود را به ما منتقل کنند.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد، از فعالیت 130 شرکت دانش‌بنیان در این دانشگاه خبر داد و افزود: ما در دانشگاه از دانشجویانی که صاحب ایده‌های نوآورانه هستند، در قالب شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کنیم؛ علاوه بر حمایت از ایده‌های حوزه علوم تجربی، ما مراکز رشد علوم انسانی را نیز در دانشگاه ایجاد کرده‌ایم که کشورهای ایران و افغانستان به شدت به آن نیاز دارند تا بتوانند با مسائل اجتماعی و فرهنگی کشورشان، علمی برخورد کنند و ما این آمادگی را داریم که دانشگاه کابل نمایندگان خود را برای آغاز اقدامات اجرایی در این زمینه به دانشگاه فردوسی بفرستد.

کافی با بیان اینکه دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل می‌توانند برای سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور افغانستان برنامه‌ریزی کنند، گفت: توسعه و پیشرفت یک کشور به صورت جزیره‌ای امکان‌پذیر نیست، لذا ما مایلیم که بتوانیم به ارتقاء سایر دانشگاه‌های افغانستان نیز کمک کنیم و در این زمینه با دانشگاه کابل برنامه‌ای تعریف کنیم.

وی با اشاره به طرح آموزش ترکیبی حضوری الکترونیکی برای دانشجویان افغان، تاکید کرد: پیشنهاد می‌شود برای اجرای این طرح در دانشگاه‌های افغانستان کارگروهی مشترک میان دانشگاه فردوسی و کابل تشکیل شود تا هر چه سریع‌تر اقدامات این طرح برای دانشگاه‌های این کشور عملیاتی گردد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به این که ما بازنگری جدی در سرفصل‌های رشته‌های مختلف تحصیلی دانشگاه فردوسی مشهد انجام داده‌ایم، اظهار کرد: ما آمادگی داریم تا در سرفصل‌های دروس مختلف دانشگاه‌های افغانستان نیز بازنگری انجام دهیم و همچنین می‌توانیم همایش‌های مشترکی نظیر برگزاری همایش مشترکات سیستمهای آموزشی عالی ایران و افغانستان برای سال 2018 برنامه‌ریزی کنیم. و این روند را برای سالهای بعد نیز ادامه دهیم.

کافی بیان کرد: جوانان ایرانی احساس تعلق ویژه‌ای نسبت به فرهنگ و افتخارات گذشته کشورشان دارند و کشور افغانستان نیز از اهمیت خاصی برای جهانیان در طول تاریخ برخوردار بوده است، لذا بر ما واجب است که احساس هویت و اعتماد به نفس را در جوانان ایرانی و افغانی تقویت کنیم تا بتوان با تکیه بر تاریخ و افتخارات علمی که در هر دو کشور وجود داشته است، پیشرفت کنیم.

وی یاد آور شد: دانشگاه‌های ایران و افغانستان باید حرکتی جدید و طرحی نو در راستای همکاری‌های علمی آغاز کنند و از این مرحله ی ابراز دوستی و مشترکات فرهنگی که اکنون با یکدیگر دارند، گامی جلوتر بردارند. امیدواریم نتیجه این دیدار یک توافق‌نامه اجرایی باشد که در دیدارهای آینده بتوانیم عملکرد این برنامه‌ها را بررسی کنیم.

دکتر فاروقی مشاور رئیس جمهور افغانستان و رئیس دانشگاه کابل نیز با ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه فردوسی مشهد و اشاره به اینکه جنگهای افغانستان و تروریسم و دخالت بیگانگان این کشور را نابود کرده است، افزود زیرساختهای عمرانی دانشگاههای افغانستان به سرعت در دست اقدام است اما زیرساخت های علمی بسیار زمان بر می باشد و دانشگاه کابل نیاز به همکاری دانشگاه های جامعی مانند دانشگاه فردوسی مشهد در جهت ارتقاء سطح علمی خود دارد. وی افزود ما می بایست راهی را که دیگران در مدت زمان طولانی سپری کرده اند را در مدت کوتاهی طی نمائیم.

از جمله مباحث مورد بحث در این نشست ایجاد بستری برای تحصیل و ارتقاء علمی اساتید دانشگاه کابل به صورت حضوری و مجازی بود و همچنین زمینه ایجاد رشته و یا واحد درسی زبان پشتو نیز در دانشگاه فردوسی مشهد مطرح گردید. دکتر فاروق همجواری و نزدیکی جغرافیایی و همچنین اشتراکات فرهنگی و اجتماعی را از جمله دلایل علاقمندی اساتید دانشگاه های افغانستان برای تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد دانست.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه کابل آمادگی کامل برای همکاری در خصوص گسترش تعاملات آموزشی و تبادلات اساتید و دانشجویان افغانستانی، انجام تحقیقات مشترک و همچنین برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی و فرهنگی مشترک در سطح گسترده‌ را با دانشگاه فردوسی مشهد دارد.

دکتر واحدیان مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست با بیان اینکه از میان 1400 نفر دانشجوی خارجی 500 نفر دانشجوی افغانستانی در دانشگاه فردوسی مشهد در حال تحصیل می باشند اظهار داشت کمترین چالش و مشکل آموزشی را در میان دانشجویان غیر ایرانی دانشجویان افغانستانی داشته و به هوش و استعداد این گروه از دانشجویان غیرایرانی آفرین گفت، ایشان در ادامه مدل آموزشی طراحی شده جهت تحصیل دانشجویان افغان  متقاضی تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری را به تفصیل شرح داد.

در پایان جلسه نیز خبرگزاری صدا و سیمای ج.ا.ا مرکز خراسان با آقای دکتر کافی و دکتر  فاروقی مصاحبه ای نمودند و هدایائی نیز به رسم یادبود توسط طرفین به یکدیگر  اهدا شد .


١٠:٢٠ - شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٩٦٩٠    /    تعداد نمایش : ٨٨٥صفحه اصلی > اخبار سایت 
Mashhad2017

     

پیوندها